Yaşam

Bildiğiniz Masalı Unutun!


Maleficent Disney’in en karanlık ve kötücül karakteri olarak bilinir ya. Uyuyan Güzel’in kötü kalpli ve güçlü büyücüsü, boynuzları, kuzgunu ve simsiyah peleriniyle gerçekten ürkütücüdür. Yani bütün masallardaki kötü kalpli cadıların en bi kötüsüdür o. Her ne kadar Uyuyan Güzel masalı şu uyuma mevzuundan dolayı Pamuk Prenses’in gölgesinde kalsa da kabul edelim, Maleficent Pamuk Prenses’in kötü kalpli üvey annesinde bile daha kötüdür. Zira Pamuk Prenses’in üvey annesi bizzat prensesimizi kıskanır, yani o kızçe güzelliğinin belasını çeker ama Uyuyan Güzelimiz zavallı Aurora hiç de kendisini ilgilendirmeyen bir kavganın kurbanıdır. Kötüdür işte Maleficent. Zaten adı da Latince şeytani demektir.

Angelina Jolie

Koy Koy Suyundan da Koy…

Neyse ki Disney başta olmak üzere batının prodüksiyon dünyası “yeniden dönüşüm” -ya da etinden sütünden- diyelim kavramlarının mucidi. Yani “artık günümüz insanı bu masallara inanmıyor, aileler çocuklarına bu masalları okumuyor öyleyse atalım çöpe” demiyor. “Bir evirelim çevirelim vardır elbet kullanıma değer bir yeri değil mi? İyi ki de böyle düşünüyorlar. Bu sayede biz de Oz Büyücüsü, Pamuk Prenses ve Avcı gibi “karanlık” yapıtlar izleme zevkine eriştik. Ha Pamuk Prenses ve Avcı iyi değildi o ayrı. Ama en azından bu filmlerin Barbie animasyonları gibi çekilmesindense böyle çekilmesinin daha iyi olacağını görmüş olduk. Bu masallar tabi hep karanlık aslında. Kötü cadılar minicik kızlara zulmediyor, onlara eziyet ediyor, hep de kurtarıcı bir erkek. Yani seksist bir tarafı var masalların. Bu yüzden pek çok bilinçli anne -baba bu masalları okumuyor kızlarına. Okumamaları daha iyi aslında. Çünkü dolaylı şiddet içeren öyküler bunlar. ( Şiddet demişken çocukluğumda okutulan Diyet öyküsünü hatırlıyorum da Ömer Seyfettin’in, Onu Türkçe ders kitabına koyan zihniyet sahibinin ne içtiğini hala merak ederim! 9 yaşındaydık be!)

masal

Kötü Her Zaman Kötü Değildir. Ya da Bir Sor Bakalım Neden Kötüdür?

Maleficent Uyuyan Güzel’e kötü kalpli cadının gözünden bakıyor ve çok da iyi yapıyor. Bir defa bu masallarda kötülerin geçmişi yok. Yani kötü tamam da neden böyle oldu? Değil mi ya? İşte Maleficent’te (Malefiz okunur) hikayenin öncesine gidiyor ve bizde masum, hırs bilmez bir peri kızının nasıl kudretli bir cadıya dönüştüğünü görmüş oluyoruz. Bir peri kızıyken yaşadığı manevi ve maddi bir kaybın insanı -pardon perileri- ne hale getirebildiğini Maleficent çokiyi biçimde gözler önüne seriyor. Yani bir kızı gerçek aşkın öpücüğüyle kandırmaya çalışan erkekler dikkat. Bunun ağır mı ağır bir bedeli olabilir. Maleficent, Robet Strumberg’in ilk yönetmenlik denemesi. Ama Strumberg yıllardır görsel efekt uzmanı olarak filmden filme koşmuş durmuş. Filmin görsel efektleri de bu yüzden harika. Uçma ve peri sahneleri muhteşem ama dahası var. Bu filmde Angelina Jolie var! malefiz

Maleficent Angelina’dan Başkası Olsaydı?

Kim olacaktı? Olabilir miydi, hayır bence olamazdı. Bir yukarıdaki Maleficent çizgilerine bakın bir de Angelina’ya. Sanki karakter ve oyuncu birbirlerini bulsunlar diye evrene fırlatılmışlar gibi. Doğal, abartısız ve rolünün gerektirdiği görkemle oynamış Angelina. Oyunculuk kumaşı sağlam. Sağlam işte, bir defa hiç kimse kocası yakışıklı ya da biraz güzel diye bu alemde bunca yıl el üstünde tutulmazdı.

Angelina Jolie filmin Los Angelos prömiyerinde Atelier Versace imzalı bu elbiseyi giydi. İyicil bir Maleficent değil mi? Boynuzlarını çıkarmış, kuzgununu kafesine koymuş ve galaya gelmiş. 🙂 Bilezikleri “hala birazcık tehlikeliyim” diyor. Neyse ki makyaj sade. Şaka bir yana Versace’nin straplez, yanlara doğru drapeli elbisesi çok yakışmış. malefiz kimdir

Zavallı mahzun ve masum Prenses Aurora’yı canlandıran Elle Fanning bu rolüyle şimdiden eleştirmenlerin takdirini toplamayı başardı. Los Angelos prömiyerine Elie Saab Couture imzalı pudra mavi elbisesesiyle katıldı ve filmdeki o kırılgan, narin imajı sürdürmeyi başardı. Zaten çok tatlı bir kızçe kendisi de. Konudan biraz saptıysak affola.

İlgilendiğine Bağlanırsın

Filmle ilgili spoiler vermeyelim fazla. Spoiler mi demeyin, film gerçekten de bildiğimiz masaldan farklı. Bir defa burada ana karakter Aurora değil, Maleficent. Hikayeye onun gözünden bakacak filme gidenler. Ama şunu şöyleyelim ki yine insanoğlunun kötülüğü başlatıyor tüm olayları. Yahu insanların orman krallığna saldırmaları ne demek, tabi direnir peri dediğin! Sonra birine kötülük yaparsan onun da sana kötülük yapması işten bile değildir. Bu gibi klişeler tabi ki senaryoda epeyce yer bulmış kendine. Yani burada kötü kalpli cadının hem bir özeleştirisi var, hem de  kendini savunması. Objektif olalım. Ama filmde aslında Maleficent’in o kadar da kötü olmadığını görüyoruz. Bir defa gidip minicik bebeği lanetliyor ya, sonra o kızın koruyucusu oluyor. Onu izledikçe, takip etttikçe koruma güdüleriyle davranmaya başlıyor. Zira o bütün aksilikler yaşanmasaydı belki de Aurora gibi bir kızı olacaktı onunda. Aurora’yı ona bakan perilerden bile koruması (tabi ki lanet gününe kadar) Maleficent’i birden insanileştiriyor izleyicilerin gözünde.

hollywood makyajı

Bir de filmde gerçekten peri sahneleri çok hoş. Bu tatlişler Aurora’nın perileri. Ama Aurora sadece onların eline kalsaydı 16 yaşına gelmeden ölebilirdi de. Yani peri olmak yetmiyor korumak için. İyi kalpli olmak da her şeyi çözmeyebiliyor.

malefiz makyajı

Angelina Jolie filmin prömiyerlerinde genellikle siyah giyinse de burada açık renkli bir Maleficent olmaya karar vermiş. Elbisedeki kuzgun detaylarına dikkat edelim. Maleficent sadece bir film değil sıkı bir prodüksiyon. Tanıtımı, galaları, giysileriyle de uzun süre konuşulacak. Hatta aşağıda bununla ilgili öngörülere de yer vereceğiz. Angelina yandan drapeleri seviyor. Bunun kendisini daha ince gösterdiğini düşünüyor sanırız 🙂 Yuvarlak yakalı, diz boyunda ufak vatkalı elbise çok güzel. Ama asıl bonus ayaklarda. Belki de ayakkabılar için elbise sade tutulmuş bile olabilir. Angelina’nın ayakkabıları Maleficent temasıyla Christian Louboutin tarafından tasarlanmuş. Sivri burun, kıvrımlı dolgu topuk, şeffaf destekler ve topukta …. evet kan. Hani Aurora’yı bir çıkrık iğnesinin parmağına batması uyutuyordu ya işte o kan. İrkiltici ayrıntı. Ayakkabı güzel. Biz sevdik!

malefiz ayakkabısı

Uyuyan Güzel Aurora artık daha çok bilinecek ve Pamuk Presesle karıştırılmayacak bundan eminiz. Çünkü filmde Aurora bir karakter olarak yer alıyor. Yani masaldaki gibi masum güzel, iyi kalpli ve biren uyuyan bir kızçe değil, kendisini koruyan Maleficent’in de farkında. Bu arada belli ki insanlar prenses denince gerçekten bu açık saç modelini çok seviyor ki nerde prenses görsek bu saçla geziyor. Tabi bizim Mihrimah Sultan hariç!

masal kostümü

Angelina Jolie giyim konusunda “tok” bir kadın gerçekten de. Yani onu en esur bacak pozuyla da görebiliyoruz, dümdüz bir mavi elbiseyle de. Zaman zaman smokin de giyebiliyor. Filmin Paris prömiyerinde de siyah straplez bir bluz giydi Angelina. Hafif peplumlu bluzu sigaret pantolonla tamamladı. Saçlar açık, makyaj az. Gerçekten de tok ve kendinden emin bir tavır bu. Bunu yapabilmek için Angelina olmak gerekir. Ayakkabılara dikkat. Kan damlalı Louboutin.

maleficent

malefiz

Bu fotoğraflar da filmin Birleşik Krallık’taki prömiyerinden. Biz Angelina’ya da, Brad Pitt’e de söyleyecek söz bulamadık. Herkesin gözü onların üzerindeyken, 6 çocuk ve bir mastektomi ameliyatından sonra da böyle olunabiliyormuş demek ki.

Gelelim Maleficent Modasına!

Zaten görür görmez tahmin etmek için dahi olmaya gerek yok Maleficent boynuzları geliyor. İşte bu da resmi!

Yalnız o alın öyle boyanmasın lütfen.

İçten küt bitimli, kavisli kaşlar da geliyor olabilir tabi. Cara Delevigne’nin dümdüz kalın kaşlarından sonra bir değişiklik olabilir ama bu kaş çoğu kadında çok çok sert duruyor yani herkese gitmez. Ama incecik olmasından iyi olmuş böylesi.

Tırnaklara da koyu ombre geliyor. Simliler, matlar ama her daim koyu renk ojeler bir süre Maleficent etkisi olarak anılacak belli ki. Bir de Maleficent makyajı geliyor diyelim. Koyu göz makyajı, incelten allıklar ve kırmızı ruj. Gelsin tabi ama böyle gelmesin olur mu?

Yani gerçekten böyle gelecekse hiç gelmesin!  Maleficent’le birlikte kalem detayları ön plana çıkabilir önümüzdeki dönemde. Bunu sokaklarda değil de daha çok moda şovlarında görebiliriz sanıyorum.

malefiz

Bunu evde yapabilen Maleficent olmaya hak kazanır zaten! Yani Disney klişeleri, masalları yeniden çevrimiçi yapma yapma çabası, görsel efektlerle film kotarma deyip geçmeyeceğiniz bir yapım var karşımızda.

İyi Seyirler!

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)