Mekan-Gezi

Akdeniz Hatay Sofrası


Sevgili Keşif Perisi’nin haberdar etmesiyle bu sabah Akdeniz Hatay Sofrası’nda çok güzel bir kahvaltı etkinliğine katıldık. Blogger arkadaşlarımızla birlikte saat 09:00’da Aksaray’da bulunan restaurant’a gittiğimizde gerçekten çok zengin donanmış bir kahvaltı sofrası bizi bekliyordu.

Sofrada salam, sucuk gibi hemen her mekanda bulunan klasik kahvaltı tatlarının dışında yöresel lezzetlerle karşılaşmak beni çok sevindirdi. Hatay’ın kültürel zenginliği sofrasına da yansımış. Kahvaltıda zahterli halhali zeytin, muhammara, humus, katıklı ekmek, biberli ekmek gibi lezzetleri tatma imkanımız oldu.

Katıklı ekmek çok lezizdi. Biberli ekmeği belki Mersin usulüne alıştığım için çok beğendiğimi söyleyemem. Ancak inceliği ve lezzeti ile denenmesi gereken bir yiyecek. Özellikle vejetaryenler için lahmacunun yerini tutabilir.

Manda kaymağı ile sunulan Yayladağı petek balı da çok güzeldi. Bu peteklerin Bingöl’e götürüldüğünü ve oranın özelliklerini de taşıdığını öğrendim.

Muhammara, humus gibi Akdeniz ve Arap kültürüne has lezzetlere çok alışık olduğum için onlar da çok hoşuma gitti. Bir defa her şeyde yapay olmayan bir lezzet yakalanmış. Sofradaki hiç bir tabakta rahatsız edici bir tada ya da yapay bir kokuya rastlamadım.

Mekanın konsept danışmanı Barış Deveci’de kahvaltı boyunca bizimle birlikteydi. Her bir tabağı tek tek tanıtarak, fotoğraf çekimleri için ortamı yöneterek bize çok yardımcı oldu. Ben servisten, temizlikten ve mekanın ferah havasından çok memnun kaldım.

Son olarak kahvaltının ertesinde gelen künefe özel bir sunumla ikram edildi. Bir kez daha söylüyorum ki künefe Antakya’da yenir. Bu yüzden İstanbul’da künefe yememeye özen gösteririm. Ancak bu künefe gerçekten güzeldi. Peyniri, şerbeti ve sade sunumu ile Antakya’yı aratmadı.

Akdeniz Hatay Sofrası Aksaray’da. Başka şubeleri yok. Alkol servisinin olmadığı lokantada kahvaltı kadar öğle ve akşam menüsü de çok zengin. Akdeniz Hatay Sofrasını daha değişik bakış açılarından tanımak için  bu linkten ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Tanışırız elbet. :)