Kırmızı Halı

87. Oscar töreninden kalanlar: Tabi ki kırmızı halı güzelleri!

  1. Oscar törenleri bitti. Birdman’ın açıp ara galibiyetini ilan ettiği gecede tabi ki en ilgi çekici şey yine kırmızı halı seramonisiydi. Her yıl dünyaca ünlü aktrislerin ne giyeceği merak konusu olur ve daha kırmızı halıda göründükleri itibaren tüm dünya onları konuşmaya başlar. Bu senenin Oscar Kırmızı Halı giysileri de uzun üre konuşulacak. Yine çok şık tasarımların yanı sıra “yok artık” denecek uyumsuzluklara da şahit olduk. Ancak şunu söylemeliyiz ki bu sene kırmızı halıda genel olarak açık renklerin hakimiyeti vardı. Belki de yakın zamanda Amerika bir felaket yaşamadığı için açık renk giysiler, gösterişli aksesuarlar bu seneki kırmızı halı arz-ı endamına damgayı vurdu.

Hazırsanız başlayalım mı?

Zoe Saldana – Atelier Versace

31 - nKmDAk6_332x500

Zoe Saldana geceye Atelier Versace elbisesi ile katıldı. Zarif bir balık etek ve uzun olmayan kuyruğuyla şık bir görünüm sergileyen Zoe Saldana’nın saç ve aksesuarlarını da beğendik. Ancak gözümüz bu elbiseye uyan bir clutch aramadı da değil.

Sienna Miller –  Oscar de la Renta

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Oscar de la Renta kadınları çiçekler içinde görmeyi seven bir tasarımcıydı. Ünlü modaevinin siyah bir elbisesini tercih eden Siena Miller Oscar gecesinin en şıklarından biri olarak dikkatleri üzerine çekti. Siyah elbisenin eteğindeki çiçek detayları, proporsiyonu yatay olarak bölen kurdeleler ve çok dengeli omuz askıları ile Sienna Miller, trendsetter unvanını boşuna almadığını da kanıtlamış oldu.

Scarlett Johansson – Versace

87. Oscar Kırmızı HalıHollywood’un en güzel aktrislerinden biri olan Scarlett Johansson kırmızı halıda zümrüt yeşili Versace elbisesi ile arz-ı endam edenlerden. Vücuduna çok iyi oturan ve iyi kesime sahip elbisesi ile beğeni toplayan Johansson’un kolyesi biraz elşetiri konusu. Zira bu elbiseyle boyun daha fazla ön plana çıkarılabilirdi. Ancak biz sevdik. Çünkü bu kolye zaten tüm dikkati boyna çeksin diye tasarlanmış. Scarlett’in saçları ise mükemmel.

Rosamund Pike – Givenchy Haute Couture

87. Oscar Kırmızı HalıGüzel bakışı oyuncu kırmızı elbisesi ile kırmızı halının dikkat çeken isimlerinden biriydi ama doğrusu bu elbise çok iyi bir seçim gibi gelmedi bize. Göğüs dekoltesindeki gereksiz dış bükey, tüm kumaşı ağır bir brokar havasına sokan çiçek detayları ve orantısız yırtmacı ile bu elbiseyi sevmedik. Yırtmaç çok daha derin olmalıydı, belde de o kuşak detayı olmamalıydı. Ancak tüm bunların ötesinde Rosemund Pike’nin ayakkabı seçimi daha fazla eleştirildi çünkü parmakları bu ayakkabıda gerçekten çok farklı görünüyordu.

Rita Ora – Marchesa

87. Oscar Kırmızı HalıŞarkıcı Rita Ora geceye Marchesa elbisesi ile katıldı. Elbisenin rengi çok iyiydi ve dore detaylar da çok yakışmıştı doğrusu. Ancak tek göğüste detay ve belde de aynı motiflerin tekrarlanması çok demode. Ayrıca bu elbisenin kumaş seçiminin de yanlış olduğu aşikar. Zira bu kadar çok dikiş kullanılan elbiselerde saten iyi bir seçim değil. Bu model de Rita Ora’nın üst vücudunu çok kısa göstermiş .

Reese Witherspoon – Tom Ford

87. Oscar Kırmızı HalıOscar adaylarından Reese Witherspoon kırmızı halıda Tom Ford elbisesi ile çok şık ve zarifti. Tom ford’un kadınları adeta bir heykele çeviren tarzından nasibini alan Witherspoon orantılı hatları ve zarafeti ile gecenin beğenilen isimlerinden biri olmayı başardı. Elbisesini çok sıkıcı bulanlar olsa da “beyaz giymek cesaret ister” diyoruz. Yıldız bu rengi çok iyi taşımış.

 Patricia Arquette –  Rosetta Getty

87. Oscar Kırmızı HalıÖdülünü alırken Oscar tarihinin en güzel konuşmalarından birini de yapan emektar oyuncuya bütün alkışlar bizden.  Patricia Arquette geceye siyah beyaz kombinasyonu ile katılmayı tercih etii. Yandan yırtmaçlı uzun eteği ve ayakabıları çok şıktı. Tek omuz elbise eleştirildi ve biz de bu kadar toplu kollarla bu seçimin yanlış olduğu fikrine katılıyoruz. Ancak dedik ya harika bir konuşmaydı ve elbiseyi tartışmayı pek yerinde bulmuyoruz. 🙂

Oprah Winfrey – Vera Wang

87. Oscar Kırmızı HalıEğer göğüslerini bu kadar sıkıştırmasaydı Oprah’a düğünümüzün ablası diyebilirdik. Gerçekten de damadın büyük ablası gibi gibi sevimli bir görüntüsü var. Söylemek gerekir ki Vera Wang tasarımları minyondur ve küçük bedenlere daha fazla hitap eder. Ama o Oprah! Ne giyse kabul edilir çünkü 61 yaşında ve değişikliklere çok çok açık. Kendiyle ne kadar barışık olduğu yaptığı seçimden de belli.

Nicole Kidman – Louis Vuitton

87. Oscar Kırmızı HalıNicole’nin clutch, takı ve ayakkabı seçimi tek kelimeyle mükemmel. Deneyimli yıldız 87. Oscar gecesine  Louis Vuitton bir elbiseyle katıldı. Elbisenin adeta fayans parlaklığında olması biraz rahatsız edici. Ancak rengi, düz inişi ve yırtmacı ile çok doğru bir seçim. Ne kadar eleştirilse de biz elbisedeki mercan rengi detayı da sevdik. Kıvrımlı bir vücutta bu kadar güzel durmazdı ama nazenin bir dörtgen vücutta cuk oturmuş bu detay.

Naomi Watts in Armani Privé

22 - 2EtsFsq_332x500

Tek kelimeyle hayal kırıklığına uğradık! Bu kadar zarif bir oyuncudan böyle kötü bir seçim beklemiyorduk doğrusu. Son dönemde moda olan bej rengi çıkıntılı dış cephe kaplamaları var ya, işte bu elbise o kaplamaların giysiye dönüşmüş hali gibi. Yaka çok kötü, elbisenin arka kısmının ışıltılı bir büstiyer gibi kotarılmaya çalışılması berbat. Olmamış Naomi, beğenmedik.

Meryl Streep – Lanvin

21 - zFO62Tv_332x500

Efsaneler boşuna efsane olmaz. İşte Meryl Streep bunun ispatı. 30. kez katıldığı Oscar töreninde Meryl adeta suyun nasıl şaraba dönüştüğünü de gösterdi herkese. Maskülen Lanvin takımı ile çok şık olan oyuncu yaşının getirdiği dezavantajları ustaca gizlerken ceket, kemer ve gömlek kullanımı konusunda da adeta kadınlara bir stil dersi verdi! Çok beğendik çok!

Margot Robbie – Saint Laurent

20 - sMG4a9k_332x500

Margot Robbie siyah Saint Laurent elbisesiyle geenin beğenilen isimlerinden biri olmayı başardı. Evet bu elbise çok güzel, Margot’da çok tatlı ama ikisi birlikte olmamış gibi geldi bize. Bir defa bu yaka Margot’un belki 15 yıl sonra giyeceği bir yaka, kollarını böyle dökümlerle, tüllerle gizlemesine de hiç gerek yoktu. Neyseki derin dekolte biraz kurtarıyor durumu. Ancak bizce gecenin en şıklarından biri değil.

Lupita Nyong’o – Calvin Klein

87. Oscar Kırmızı Halı

Lupita olmak da kolay değil. Geçen yıl giydiği mavi harika elbiseden sonra güzel yıldızın nasıl bir seçim yapacağını çok merak ediyorduk gerçekten. Lupita bizi yanıltmadı ve bu yılda adeta bir deniz kızı gibi boy gösterdi kırmızı halıda. Deniz kızı dememiz boşuna değil çünkü aktrisin üzerindeki giysi tamamen incilerle kaplı. Çok söze gerek yok, duruşu, dekolte kesimi ve rengiyle harika bir seçim. Gecenin aslarından!

Laura Dern – Alberta Ferretti

87. Oscar Kırmızı HalıLaura Dern’in bu giysisi hakında aslında uzun bir yazı yazılabilir. Bir defa seçtiği elbise moda. Evet moda çünkü bu sene metalik kumaşlar ve adeta zırh görünümlü dokumalar kendilerini iyice beli etmeye başladı. Brada da zırh modasının daha romantik bir versiyonu ile karşı karşıyayız. bizde dekolte biraz daha cesur olabilirdi. Onun dışında elbise yıldıza tam oturmuş ve çok iyi. Çantasını da farklı bir renk seçsydi çok daha iyi bir etki yaratabilirdi Laura Dern. Saçları hiç eleştirmeyelim bile. Olmamış! Bu kumaşla bu saç mümkün değil olmaz!

Lady Gaga – Azzedine Alaia

87. Oscar Kırmızı HalıEğer tek bir gece kıyafetim olsaydı, Azzedine Alaia’dan olsun isterdim, gerçekten! Kendisi adeta dahi bir modacı ve tasarımları süper. Bu Oscar töreninde Lady Gaga’da bu güçlü çizgilere sığınmış. Biz bu elbisenin Gaga’ca yorumlanışını sevdik. Çünkü bu kol kesimini taşımak kolay değil. Eldivenler biraz bulaşık eldivenini andırsa da  aynı renk rujla tamamlanmış. Zaten Lady Gaga birazcık tanınabilecek gibi giyinse yeter. 🙂

Kerry Washington – Miu Miu

87. Oscar Kırmızı HalıGeçen yılki Oscar ödül törenine hamile olarak katılan yıldızı eleştirmekten imtina etmiştik. Bu sene de kendisine kocaman bir tebrik yollayalım. Kim der ki bu kadın bir kaç ay önce doğum yaptı!!! Miu Miu bir elbise seçen Kelly risksiz bir seçim yapmış. Düz inen straplez elbisedeki peplum detay çok güzel duruyor ve eteğin şekli harika. Biz biraz sıkıcı gibi görünse de bu elbiseye ve Kelly’nin clutch seçimine tam puan veriyoruz.

Julienne Moore – Chanel

87. Oscar Kırmızı HalıGeceyi Oscar heykelciğini alarak bitiren ünlü yıldızın tercihi Chanel bir elbiseydi. Rengi ve kumaşı çok uyumlu elbisedeki yatay çiçek aplikelerin fazlalığı göz yordu ve Julienne’nin hatlarını daha kalın gösterdi. Bir de dekoltede bu dış bükey modasının kısa zamanda son bulmasını umut ederek yıldızı tebrik edelim. Julienne’in, saçı, makyajı ve asaleti yeter!

Jessica Chastain – Givenchy

87. Oscar Kırmızı HalıGecenin en beğendiğimiz isimlerinden biri de Jessica Chastain oldu. Kıyafetinin sıkıcı bulunmasına çok da anlam veremedik. Sadece o yırtmaç ya daha derin olmalıydı ya da arkada olmalıydı diyoruz. İki katmanlı elbisenin rengi, dokusu ve kesimi haika. Çok zengin bir duruşu var. Sadece yıldızın ayakkabı seçimi çok yanlış olmuş ve bu da çok göze batıyor.  Bu elbisenin altına açık renk bir ayakabıyı daha çok yakıştırdık doğrusu. Bir de boyun boş kalmalı ya da damla kolye tercih edilmeliydi.

Jennifer Lopez – Elie Saab

87. Oscar Kırmızı Halıİşte düğünümüzün ortanca ablası. Tabi babamız “kızım biraz kapa şu döşünü” diyebilirdi. Onun dışında Jennifer’ın bu sıkıcı ve kendini tekrarlayan tarzı sürpriz olmadı bizim için. Biraz değişikliğe ihtiyacı olduğunu biri güzel yıldıza hatırlatsın!

Jennifer Aniston – Atelier Versace

87. Oscar Kırmızı HalıJennifer  Aniston’da geceye Atelier Versace ile katılan yıldızlardan biriydi. Pudra tonlarındaki zarif elbisenin hatları daha ince gösteren detayları ve boyu güzel yıldıza çok yakışmıştı. Ayakkabı seçimini de sevdik. Ancak Jennifer Aniston’u hep aynı saç modeliyle görmekten biraz sıkıldık doğrusu.

Gwyneth Paltrow – Ralph & Russo

87. Oscar Kırmızı HalıGwyneth Paltrow kırmızı halıda uçuk pembe Ralph & Russo elbisesiyle güzeldi. Elbienin vücut hatlarını ortaya çıkaran yapısı yıldızın yıllara rağmen kendine iyi baktığının ve inceliğini koruduğunun da göstergesi gibiydi. Ancak tek omuzdaki gül detayını çok büyük ve abartılı bulduğumuzu da söylemeden geçmeyelim.

Emma Stone – Elie Saab

87. Oscar Kırmızı HalıModa yazarlarına göre Emma Stone gecenin en şık ismiydi. Gerçekten de Elie Saab tasarımı elbise çok şık, dengeli ve kaliteli. Rengiyle, modelinin uyumu, doğru yırtmacı ve adeta tenle bütünleşen havası Emma Stone’a çok yakışmıştı. Yıldızın saç ve makyajını da çok başarılı bulduk. Sadece iki kolda bilezik biraz simetri hastalığını çağrıştırdı bize.

Dakota Johnson – Saint Laurent

87. Oscar Kırmızı HalıDakota Jonhson’ın seçimi yaşına gerçekten uygun ve oldukça minimalist. Özellikle omuzdaki asimetrik detayı sevdik. Sadece bu elbisenin bel dikişi biraz rahatsız edici, aynı renge rağmen vücudu tam ortadan ikiye bölüyor ve garip bir şişe formu çıkartıyor. Dakota’da Oscar töreninin şık kadınları arasında yer alıyor.

Chloe Grace Moretz – Miu Miu

87. Oscar Kırmızı HalıBu sene Oscar kırmızı halı seramonisinde açık renk trendi olduğunu söylemiştik. Yıldızlar genellikle balık formunda elbiseler tercih ettiler. Kabarık eteğe sahip Miu Miu kıyafet de bu açıdan fark yaratmayı başardı. Genç yıldız kabarık eteği, straplez yakası ve açık saçlarıyla bir prenses gibiydi.

Cate Blanchett –  Maison Margiela

87. Oscar Kırmızı HalıGüzel yıldız geçen sene Oscar alırken gerçekten bir elf kraliçesi gibiydi.  Bu seneki seçimini siyah bir Maison Margiela‘dan yana kullanmayı tercih etmiş. Evet Cate Blanchett’e düz kesim elbiseler gerçekten çok yakışıyor. Havası ve aurası fazla aksesuar da gerektirmiyor. Sözün özü biz o turkuaz kolyeyi hiç beğenmedik.

Anna Kendrick – Thakoon

04 - o2CyZMa_370x500Anna Kendrick’te bu gece için talihsiz seçimlerde bulunmayan oyunculardan biriydi. Göğüs ortasındaki dekolte, çıplak omuzlar ve ince kumaşlı kıyafeti ile öz doldurmayı başarmasa da en azından yanlış yapmadan eleştirmenlerden sıyrılmayı başardı. Saçı ve sadeliği ile giysisini uyuşturmayı bildiği için ayrıca kutlamak da gerekir tabi.

America Ferrera – Jenny Packham

03 - zfj5S89_332x500Çok yanlış ve çok talihsiz bir seçim maalesef. Bu elbise –ki gerçekten çok çok güzeldir– Kate Middleton tarafından yıllar önce giyildi ve artık Kate’in giyim tarzı, seçimi vs denince ilk akla gelen fotoğraflardan biri olarak zihinlere kazındı. Şimdi başka birince görününce beğenilmemesinden daha doğal bir şey olamaz. Elbise güzel mi, evet çok güzel ama o Kate Middleton’ın helali! Olmamış…

Marion Cotillard – Dior Haute Couture

02 - y9wQrcb_314x500Kim ne derse desin gecenin en büyük hayal kırıklığı Marion’dan geldi. Biz bu elbiseyi anlamlandırmakta çok zorlandık doğrusu. Sanki buzdolabı falan sarılan o iri baloncuklu naylonlardan bir geri dönüşüm tasarımı yapılmış ama bir yerinde bant mı unutulmuş ne? Gerçekten o arkadaki siyah bantın mantığını kavrayamadık, kavramak da istemiyoruz. Rengi, modeli, kumaşı ile Oscar’ın en kötü kıyafeti ilan etmekte de bir beis görmüyoruz. Dior‘a da teessüf ediyoruz.

Keira Knightley – Valentino

01 - EP4w3jo_285x500Hamilelere öncelik verilir ama biz gözümüze takılan en güzel hamileyi sona bıraktık ki fazlaca yorulmasın. Keira, Valentino elbisesi ile hamile şıklığının en güzel örneklerinden birini göstermeyi başardı bize göre. Uçuk renk elbisesindeki iri güller ve yazı detayları, çok orantılı yaka ve saç eksesuarı ile Keira’da Oscar gecesinin en güzellerinden biri olmaya hak kazandı.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)