Mekan-Gezi

Walter’s Coffee: Kriminal durum yok merkez!

Mekan.com Kahve Kulübünün 4. etkinliği için Walter’s Coffee’deydik. Buranın ününü duymayan kalmadı değil mi, sosyal medyada çokça eleştirilen, çokça beğenilen, turistlerin merak edip Moda sokaklarını arşınladığı kahve dükkanı burası. Konseptiyle o kadar konuşuldu ki kahveleri hakkında yazılanlar çok önemsiz kaldı birden.

Öncelikle şu kadarını söyleyebilirim ki ben bir cortado sipariş ettim ve memnun kaldım. Kenya çekirdeklerinden yapılmıştı. Çok çok iyiydi demeyeceğim ama memnun kaldığım bir kahve oldu. Etkinlikte chemex’de demlendi. Chemex pek sevmiyorum çünkü bana fazla soğuk geliyor ama doğru bir demleme olduğunu çok yakından gördüm. Bunda da Ethiophia Limu çekirdek kullanıldı.

Walter’s İstanbul’un ortasında narkotik temasıyla kocaman bir kahve dükkanı olarak boy gösterdi. Geçen yıl kahve festivalinde sarı tulumları ve gaz maskeleriyle kahve yapmaları yüzünden hem çok ilgi çekmiş hem de eleştirilmişlerdi. Sarı tulumlarla kahve mi yapılırmış vs. İşletmecinin cevabı net: “Sana ne?” Öyle ya. İsteyen tulumla isteyen çıplak demler kahveyi. Tüm kahveciler Fransız cafe’lerine benzemek zorunda değil, hepsinde ahşap dekorasyon ön planda olmak zorunda değil. Çıplak beton duvarlar beyaz fayanslar ve civciv sarısıyla da kahve yapılabilir. Yapılabilir yani, hemen eleştirmek, “aa Starbuck’s olmuş bunlar” demek doğru değil. Beğenmiyorsan gitmezsin olur biter. Ha ben bunu sosyal medyada eleştiririm dersen tabi bu da hakkın. Ama uzanamadığın ciğere mundar der gibi yaparsan işte orada Walter’s koca bir YO! deyiverir, bu da onların hakkı…

 

Her masada prizler, internet çok hızlı ve masalar geniş. Yani burası tam da bir blogger’ın, sosyal medyacının ya da internetle işi olanın tercih edebileceği bir mekan. Çünkü çalışmak kolay, odaklanmak kolay. En az bir telefon, bir de bilgisayar için iki prize yakın olmak bana çok çekici geldi doğrusu. Çalışanları hızlı ve atak tipler, işletmeciler de dediklerine göre varlarını yoklarını koymuşlar bu dükkana.

Belki bugün Breaking Bad teması üzerinden iyi gidiyorlar ama dizi bu ve her dizinin modası geçer. Bir süre sonra demode olmak gibi bir risk var Walter’s’da. Var ama bunu da bırakalım da onlar düşünsün. Şu anda benim görebildiğim içeride çok sayıda turistin sarı tulumları giyip, gaz maskelerini takıp kavurucunun başında fotoğraf çektirmek için sırada beklemesi. Ufak bir eleştirim olacak o tulumları sık sık yıkasalar çok iyi olacak. Bir de doğrusu o güzelim makinenin başına o kadar insanın toplanması hijyen bakımından bir sorun oluşturmuyor mu?

 

Kahve çekirdeklerinin kalitesinin 90 puan ve üstü olduğunu söylediler. Blend değil single origin kahve demliyorlar bu benim için artı puan ve mekanda diziyle ilgili olduğunu düşündüğümüz  her şey viral olduğu için telif vs konularda kafaları rahat. O zaman sorun yok.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)