Kariyer

Home Office Çalışmanın Püf Noktaları

Home Office çalışma gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Kimi küçük çaplı şirketler bile giderlerini düşürebilmek için home office çalışmayı tercih ediyor. Bu şekilde yüksek ofis kiraları, elektrik, aidat ve çalışma giderlerinden tasarruf ederek yatırıma yönelebiliyorlar. E ticaret fikirleri de genellikle home office ortamında hayata geçiriliyor.

Home office çalışmak şimdi çok daha kolay. Daha önce sabit telefon, yazıcı, fax, pc gibi büyük malzemelerin konabileceği bir oda gerekirken şimdi çok daha küçük bir alan yeterli. Taşınabilir bilgisayarlar, akıllı cep telefonları gibi mobil cihazlarla evin her köşesi home office olarak kullanılabilir.

Ancak ister ayrı bir oda, ister tek bir masa olsun, home office çalışmanın da bazı püf noktaları var. Bunlara biraz göz atalım:

Kendinizin patronu olduğunuzu bilerek çalışma saatlerinizi net olarak ayarlamalısınız. Ev ortamı rehavete çok açık bir ortamdır ve ev işlerinizi, yorgunluğunuzu bahane ederseniz bir süre sonra çalışamaz hale gelebilirsiniz.

Çalışmalarınız bir düzen içinde olmalıdır. Evde hangi işi yapıyor olursanız olun, malzemelerinizi bir yerde tutmaya özen gösterin. Gerekirse bunun için bir dolap ayırın ve kilitleyin. Örneğin satmak için aldığınız malzemelerin kirlenmesi size büyük sorunlar doğurabilir.

Evde pijamayla çalışılır mı? Eğer çalışabiliyorsanız problem yok. Home office çalışmanın en güzel taraflarından biri de  birilerine kendinizi beğendirmek zorunda olmamanızdır. Ama pijamayla çalışma işini yatağınıza taşımak gibi bir hataya düşmemeye özen gösterin. Yatak odanız çalışma alanınız olmasın. Bu durum eşinizle ilişkinizi de etkileyebilir.

Evde çalışırken ev işleri yapmaya kalkışmayın. Sanki evde değilmişiniz gibi davranın. Çamaşır makinesini çalıştırmak ya da bulaşık makinesini boşaltmak gibi işleri de mola verdiğinizde yapın.

Evde çalışmanın en amansız düşmanlarından biri de çat kapı gelen komşulardır. “Nasıl olsa evde” diye düşünerek gelebilirler. Elbette onlara “çalışıyorum şu anda” demek çok radikal bir tavır. Ama zaman içinde komşularınıza ciddi bir iş yaptığınızı ve mesai harcamanız gerektiğini uygun bir dille anlatabilmelisiniz.

Evde çalışırken de kendinize bir tatil günü mutlaka belirleyin ve o günü kendinize ayırın. İşinizin yoğunluğunun sosyal hayatınızı baltalamasına izin vermeyin.

Son olarak çocuğunuz varsa işlerinizi ona göre planlamak zorunda olduğunuzu bilin. Küçük çocuklar “işim var” cümlesini sizin anladığınız gibi anlamazlar. Eğer hobi işlerine benzer bir işiniz varsa çocuğunuza da benzer malzemeler vererek bunu bir oyuna çevirebilirsiniz. Ama bilgisayar başında çalışmanız gerekiyorsa bunu çocuğunuzun uyuduğu ya da başka birinin gözetiminde olduğu saatlerde yapmanız doğru olacaktır.

Tanışırız elbet. :)