İlişkiler

Erkekler İlişkilerinde Ne Arar?

Evet artık biliyoruz, devir değişti, erkekler sevgili yerine özgürlüklerini muhafaza etmek istiyorlar ve tek bir kişiye bağlanmak yerine farklı farklı kadınlarla kısa süreli ilişkiler yaşamayı tercih ediyorlar. Hatta hatırı sayılır sayıda erkek hiç bir duygusallık olmaksızın sadece partner arıyor.

Ama bunu yine de genellemeyelim. Bu durum çoğu zaman erkeklerin belli bir dönemine işaret ediyor. Ya çok genç ya da yeni boşanmış erkekler daha fazla bağlanma problemi çekerken, geri kalanların büyük bir kısmı “biraz durulmak, tek bir kadını doya doya sevmek ve gerçek birlikteliğin tadına varmak” istiyor. Her ne kadar bunu açık açık söylemeseler de!

ilişkiler

Daha önce sevgilileri olmuş, bu konuda deneyim sahibi erkekler kız arkadaş seçiminde çok daha hassas ve dikkat ettikleri kimi noktalar var. Biz kadınlar genelde erkekleri çok düz ve düşüncesiz olarak görmeye alıştırılırız.  Erkekler konusunda yazılanların çoğu da bunu söyler. Ama siz bu söylenenlere çok kulak asmayın. Nasıl ki kadınlar çok duyarlı, hassas ve gözlemciyse erkeklerde de aynı özellikler vardır. Sadece erkeklerin dışavurum yöntemleri daha farklıdır. Zaten çok “düz” olsalardı bizim sevgimize bu kadar mazhar olamazlardı değil mi?

Erkeklerin samimiyetini “düz” olmalarıyla karıştırmamak için en son söylememiz gereken şeyi baştan söyleyelim. Erkekler genellikle “didiklenmekten” korktukları için bağlanmak istemezler. Bir şey söylediklerinde direkt söylerler ve altında başka bir anlam aranmasından hoşlanmazlar.  Gömleğim kirlenmiş dediklerinde gerçekten bunu söylüyorlardır. Kadınlarda ise durum tam tersidir. “Gömleğim kirlenmiş derken ne kastediyorsun, gömleklerini yıkamamı mı istiyorsun, sana gömlek hediye etmemi mi anlatmaya çalışıyorsun…. Liste  böyle uzar.  Bu da ilişkilerde en çok sorun yaratan şeylerden biridir. Sonuç: Erkek kaçar.

Kadınlara genel olarak “şöyle davranın, bunu yapın” demenin modası geçmiş gibi görünse de biz yine de erkeklerin bağlanma korkusunun üstesinden gelmek için yapabileceklerimize bir göz atalım.

erkekler ve ilişkiler

Kendi Ayaklarınızın Üstünde Durun:

 

Erkek arkadaşınızın cömertliği sizin için bir dayanak noktası olmamalıdır. Evet ilişkinizin doğası gereği ilk buluşmalarınızda hesabı size bırakmak istemeyecektir, ama bunu sürekli yaparsa bir süre sonra kullanıldığını düşünmeye başlayabilir. O yüzden zaman zaman hesabı paylaşın. Eğer bunu reddediyorsa ağırlığınızı ve ilişkinizin eşit olması gerektiğinin altını çizin. Para harcadığında çok üstünde durmayın ama teşekkür ederek onu onurlandırın.

Kendi ayakları üzerinde duran kadın erkeklere her zaman daha çekici ve güven verici görünür. Ama onun hassasiyetlerini de dikkate alın. Örneğin bir lokantada hesabı garsonun elinden kapıp “ ben ödeyeceğim” demenizden ve tomarla para çıkarmanızdan hoşlanmayacaktır. Onun yerine garsonun hesap kutusunu masaya bırakıp uzaklaşmasını beklemek ve kartla ödeme yapmak çok daha nazik bir davranış olacaktır.

sevgilinizle ilişki

Nezaketini Sömürmeyin:

Erkekler kadınlara nazik ve centilmence davranmayı severler. Belki tüm kuralları bilmeyebilirler ama en azından çaba sarf ederler. Bir yere girerken kapıyı açmaları ve size yol vermeleri,  merdivende arkadan çıkıp önden inmeleri, bir yemekte oturabilmeniz için sandalyenizi tutmaları….Bunlar çok şık hareketlerdir ve kadını onore eder. Ama siz bu nezaketi zaten doğal hakkınız olarak görüp teşekkür etmeyi ihmal ederseniz, sevgilinizin sizin hakkınızdaki düşünceleri de olumsuza doğru evrilmeye başlayacaktır. Çünkü karşılıklı nezaket gösterilerinin bir amacı da takdir görmektir. Doğallığında yapılsa bile bilinçaltında böyledir. Nasıl ki siz yemek yaptığınızda “eline sağlık” denmesini bekliyorsanız, gördüğünüz nezaket karşısında da teşekkür edin.

eşler arası ilişki

Eleğimi Eledim, Duvara Astım Diye Düşünmeyin: 

 

Erkeklerin bir kadınla sevgili olduktan sonra yaşadıkları en büyük problemlerden biri de kadınların “nasıl olsa artık sevgiliyiz” diye düşünmeleri ve bakımlarını ihmal etmeleri. Elbette her an makyajlı ve stil ikonu gibi görünmeyeceğiz ama O’na ilk günkü kadar değer verdiğimizi göstermek için bakımı ihmal etmememiz gerekiyor. Her şeyden önce erkekler kız arkadaşlarının bakımlı ve güzel görünmesini bir övünç kaynağı sayarlar. Deyim yerindeyse “kendini salan” kadın ilişkinin geleceği için olumsuz bir sinyal olarak algılanır. Hem bakımsız görünmenin bir riski daha vardır. Erkek arkadaşınız da sizin yaptığınızı yaparsa bir süre sonra onun bir hayli büyük göbeğine katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

sevgili olmak

Hatalarını Affetmeyi Bilin:

 

Her insan gibi erkek arkadaşınız da hata yapabilir. Peki onu affedebiliyor musunuz? Ufacık bir hatasını uzatmanın, sürekli gündeme getirmenin ilişkinizde derin yaralar açacağının farkında olmanız gerekir. Eğer sizden özür dilediyse sizin de  bir “stop” noktanız olmalıdır. Dargınlığı uzatmanız, kapris yapmanız daha da kötüsü bağışlama karşılığında şartlar öne sürmeniz erkeğin kaçmasına yeter. Ufak tefek hataları bağışlamalısınız ki vakt-i zamanı geldiğinde  sizin de böyle bir şansınız olsun.

Bağışlanabilecek bir hatayı uzatmamak için kendinize şu soruyu sorun. “Bu adama eziyet ederek egomu tatmin etmem mi daha önemli yoksa ilişkimiz mi?” Cevap zor olmasa gerek!

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)