Bakım ve Sağlık

Çizme Ve Botlarınız Kokuyorsa!


Malum kış aylarında ayaklar hep kapalı. Uzun saatler boyu kullanılan çizme ve botlarda bir süre sonra kötü kokular meydana gelebiliyor.

Çizme, bot ve ayakkabıları kötü kokulardan arındırmak ise aslında çok kolay. Bunun için ihtiyacımız olan madde karbonat. Bir de elektrikli süpürge gerekiyor.

Kokan çizme veya botun içine bir çorba kaşığı karbonat dökün ve iyice yayılması için biraz sallayarak bir gece bu şekilde bekletin. Karbonat hem kötü kokuyu alacak hem de bakterilerin ölmesini sağlayacaktır. Bu şekilde mantar enfeksiyonlarının da önüne geçilebilir.

Bekletilen ayakkabı ya da çizmenin içi deriyse karbonattan arındırmak için iyice silkelemek ve kuru bir bezle içini silmek yeterli. Ama çizmenin yünlü bir iç yapısı varsa silkeledikten sonra içini elektrik süpürgesi ile almak gerekebilir.

Tanışırız elbet. :)

12 Comments

  • Rabia Çalhan

   Muhtemelen gerçek deri olsa bile kötü işlenmiştir, işlenme kimyasalları ağırdır. Bu tür deriler için maalesef kesin sonuç veren bir şey yok. Eğer koku uzun süredir geçmediyse solumamanızı ve atmanızı tavsiye ederiz. İyi işlenmiş deri kokmaz çünkü. İyi günler

  • Rabia Çalhan

   Botlarınızın içine bolca karbonat döküp bekletin. Yazıdakileri uygulayın. Dışlarını da bolca lavanta yağı karıştırdığınız vazelinle yağlayarak gölge bir yerde bekletin. Daha sonra hafif alkollü suyla silin, vazelinden iyice arındırın.

 • Mehmet

  Merhabalar iyi günler yazınızı okudum ve bir sorum olacak. Yeni aldığım botlarımı 4 yada 5 kez gidim ve her giyimden sonra deri kokusu veya kötü bir kokusu varmı diye kontrol ettim. Hiçbir problem yoktu hatta giydiğim çorabımın yumuşatıcı kokusu botlarıma geçmişti mis gibi kokuyordu. Taki botlarımı 1 gece kapı önünde unutana kadar. Sabah giymeden önce birkez kontrol ettim ve botlarım acayip kötü kokuyordu. Akşam yumuşatıcı kokan birşey sabah nasıl kötü kokar anlamış değilim. Büyük ihtimalle ayağı kokan birinin bana kötülük olsun diye giy çıkar yaptığını düşünüyorum. Hemen botlarımı makinede güzelce yıkayıp kuruttum koku kalkmıştı ama ilk giyişimde terletme yaptı. Birgün ara verip İkinci giyişimde ise tekrar kötü kokmaya başladı. Sizin dediğiniz karbonat yöntemini mutlaka deneyeceğim hatta iyice yayılması için botların içini suyla doldurup 1 gece bekletebilirim daha sonrasında tekrar hoş kokması için makinede yıkasam karbonat özelliğini kaybedermi. Yani tekrar başamı döneriz yoksa istediğim sonuca varır mıyım

  • Rabia Çalhan

   Merhaba Mehmet Bey,
   Karbonatın özelliği bakterileri öldürmesi.Yani yıkanınca karbonatın özelliğini kaybetmesi diye bir şey yok. 🙂 Zaten bir kaç kez giydiğinizde de karbonat etkisini kaybedecek ama acaba yıkama işlemi ayakkabının yapısını mı bozdu diye düşünmedim değil. Çünkü terleme yapmış.Bence en az bir gece kuru karbonatta bekletin botları (suda değil) ve içine de kaliteli bir lavanta yağı sıkın. Lavanta da anti bakteriyeldir. Umarım tekrarlamaz. 🙂

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)