Kariyer

Büyüyünce Ne Olacaksın?

Eğitiminizi tamamladınız. Elinizde çok sağlam bir diploma, onlarca sertifika, MBA derecesi ve çok iyi bir yabancı dil var. Pırıl pırıl üstelik prezantabl bir yeni mezunsunuz ve kariyerinize başlamaya hazırsınız. Peki bundan sonra ne olacak?  Sadece gelecek gördüğünüz ve iyi maaş alabileceğiniz bir yerde “çalışacak mısınız”, yoksa geleceğinizi ve kariyerinizi adım adım planlayacak mısınız?

Küçükken size çok sorulan bir soruyu  artık kendinize sormanın zamanı geldi? Büyüyünce ne olacaksın bakayım?

Kariyerinizin başlangıcında büyüme planı yapmazsanız tüm zekanız ve birikiminiz azgın rekabet ortamında heba olup gidebilir. Bu konudaki inisiyatifi de sadece İK’cıların eline bırakmayacak kadar uyanık olduğunuzu düşünüyoruz. O zaman atmanız gereken adımlara bir göz atalım:

-Net bir vizyonunuz olsun. Sektörünüz ve bağlı sektörleri yakından takip edin. Fırsatların çoğu iyi bir gözlem sonucu yakalanır. Alanınızda en iyi olma hedefini koyun önünüze. Çalışkan olduğunuzu zaten biliyoruz.

-Adımlarınız birbiriyle tutarlı olsun. Projelerinizde risk almanız gerekiyorsa o riski almaktan çekinmeyin. Ekip oluşturma becerisi kazanın, başka türlü ne uzar ne kısalırsınız.

-Sizin için”başarı” her neyse, onu kafanızda iyice tanımlayın. Başarı için güç alacağınız en önemli kaynak kendi iç dinamizminizdir. kişiliğinizi iyi tahlil edin. Rekabetçi misiniz, duygusal mı, hırslı mısınız, uzun soluklu işlerin insanı mısınız yoksa tez canlı mısınız? Kişilik özellikleriniz kariyerinizde şekillendirici rol oynayacaktır.

-Geleceğinizin bir portresini çizmeye çalışın. Beş yıl, on yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz, çevrenizde kimlerin kalacağını hesap ediyorsunuz? Maddi açıdan nerede olmak istiyorsunuz? Tüm bunları o portreye yerleştirmeye çalışın ve planlarınızı buna göre yapın.

-Yakın dönem planlarınızı uygulamaya koymak için fazla beklemeyin ve bu konuda dikkatinizi dağıtmamaya özen gösterin.

-Ve son olarak “başarı”nın tanımını doğru yaptığınızdan bir kez daha emin olun. Çalışma hayatı, hayatın sadece bir parçasıdır. Ailenizi, sevgilinizi, ilkokul arkadaşınızı tüm bu planların arasında kaybediyorsanız, siz “siz” olmaktan çıkıyorsanız o zaman bu planı çöpe atın ve yenisini yapın. Ne de olsa yolun başındasınız!

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)