Yaşam

Hac ve Umre Turu Düşünenlere Faydalı Bilgiler

İslam’ın beş temel şartından birisi de hac ibadetidir. Bu nedenle tüm dünyadaki Müslümanlar, hac zamanında kutsal topraklarda olabilmenin manevi arzusunu yaşarlar. Hac vakitlerinde Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafından gelen Müslümanlar, ihram denilen bir örtüye bürünerek Yüce Allah’ın huzuruna çıkarlar ve Arafat’ta vakfeye dururlar.

Hacca gitmek, birçok İslam ülkesinde olduğu gibi Türk hacı adayları adına da oldukça zordur. Çünkü Hac ibadeti için Türkiye’de her yıl on binlerce başvuru yapılmaktadır. Bu sebeple
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl için hacı adaylarına yönelik Hac kurası çekilmekte ve yalnızca bu kurada adı çıkanlar hacca gidebilmektedir.

Hac kurasında adlarının çıkmasını ve Hacca gitmeyi bekleyenler ise kutsal topraklarla olan özlemlerini Umre Turları ile gidermektedirler. Umre ibadetinin de İslam’da büyük önemi bulunmaktadır. Zira, birçok Hadis-i Şerif’te Umre’nin önemi ve manevi kazancına işaret edilmektedir. Ayrıca Umre ibadeti yılın belli dönemleri hariç arzu edilen her vakit yapılabilmektedir. Bu sebeple başta ülkemiz olmak üzere tüm Müslüman ülkelerde Umre Turları yoğun ilgi gören turlar arasındadır.

Hac ibadeti ile Umre ibadeti arasında birçok farklılık vardır. Örneğin Umre’de şeytan taşlama, Arafat ve Müzdelife vakfelerine durma gibi ibadetler bulunmamaktadır. Bunun haricinde Umre Turları, istenilen gün kadar yapılabilmektedir. Vakti dar olan veya çalışanlar 7 günlük Umre Turları’nı tercih edebilirken, daha geniş bir vakte sahip olanlar ise 30 güne kadar olan turlara kayıt yaptırabilmektedirler.

Umre Turları, çoğunlukla kura sırası beklediği için Hacca gidemeyen ve Hac ibadetini bekleyen kişiler için çok sık tercih ediliyor. Umre için tur düzenleyen birçok firma var. Hem güzel, hem de uygun fiyatlı bir tur şirketi bulabilmek için bir araştırma yaptım. Bu noktada kendilerini tercih eden Hacı adaylarından Turbaşlangıcından bitimine kadar oldukça güzel yorumlar alan Semerşah Turizm’i ilk seçenek olarak düşünmenizi tavsiye ediyorum.

Semerşah Turizm’de hem Hac hem de Umre için fiyatların uygun ve her şey dâhil olmasının yanında; taksitli ödeme imkânı, kendilerine ait lüks otellerde konaklama ve Türkiye genelinden rezervasyon yapabilme gibi çok sayıda olanak bulunmakta. Ayrıca Semerşah Grup, son 7 yıldır hacı adayları tarafından en çok tercih edilen şirketler topluluğu olma özelliğini taşıyor. Web sitesini incelediğimde, turlar hakkında gerekli tüm bilgilere ulaştım ve aynı zamanda hacı adayları için gerekli olan belgeler ile karşılaştım. Seyahat ile ilgili teknik bilgiler dışında Umre ve Hac ibadetinize yönelik hem dini hem de teknik bilgiler içeren sunumlar ve de eğitim videoları da sitede bulunmakta.

Tanışırız elbet. :)

One Comment

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)