Anne-Çocuk

Doğuma Hazırlık Kursları İşe Yarıyor mu?

Bilinçli hamilelik ve çocuk bakımı konusunda açılan kurslar her geçen gün yaygınlaşıyor. Gerek özel hastaneler gerekse kamuya ait kurumlar bu kurslarla anne adaylarına doğuma hazırlanma tekniklerini, hamilelik boyunca rahat etmeyi ve bebeklerine özellikle ilk aylarda nasıl bakacaklarını öğretiyor. Bu kursların yararı konusunda ise çeşitli tartışmalar mevcut. Kimi anne adayları bu kurslardan çok faydalandıklarını belirtiyor. Kurslarda öğrendikleri sayesinde hamileliklerini daha endişe ile atlattıklarını, daha az kilo aldıklarını ve gebelik şekeri problemi de yaşamadıklarını belirtiyorlar.  Bu kurslar aynı zamanda normal doğum tekniklerini de ayrıntılı bir biçimde anlatarak kadınların doğuma daha korkusuzca girmelerini sağlıyor.

Diğer yandan kimi anneler bu kursların pek bir işe yaramadığını düşünüyor. Çevrelerinden öğrendikleri ve aile üyelerinin bildiği kadarıyla doğuma hazırlanmayı ve çocuk bakmayı yeterli görüyorlar. Onlara göre  bu kurslar zaman kaybı. Kimi anne adayları da “ben ne istersem isteyeyim zaten annem – kaynanam çocuğumu kendi bildikleri gibi büyütecekler” diyerek kursların gerekli olmadığını savunabiliyorlar.

Ancak özellikle büyük şehirlerde artık anne ve babalar pek çok alanda olduğu gibi doğum ve çocuk büyütme konusunda da yalnız ve uzman bir bakış açısına gerçekten ihtiyaç var. İlk hamileliğin daha kolay, zevkli ve mutlu bir şekilde yaşanması daha sonra yaşanacak hamilelikleri de etkiliyor. Üstelik bu kurslarda çocuk bakımına dair  doğru bilinen yanlışlar da öğretiliyor.

Kurslarda normal doğum teknikleri ayrıntılı biçimde anlatılmasına rağmen “sonunda herkes sezaryen olmayı tercih ediyor”  eleştirileri de çok önemli Gerçekten ülkemize sezaryen doğum oranı çok yüksek. Bu ameliyatın normal doğum ücretlerinden pek de farklı olmaması, kadınların normal doğum korkuları gibi etkenler sezaryen doğumun daha fazla tercih edilmesine sebep oluyor. Kursların bu oranı düşürebildiğine dair bir çalışma henüz yok.

Doğuma hazırlık kursları yararlı mı? sorusuna dönersek: Bu kursların yararı aslında sizin kurslardan ne beklediğinize bağlıdır. Doğru egzersiz tekniklerini, rahatlatıcı masajları ve zor durumda kaldığınızda ne yapmanız gerektiğini bilmeniz bile önemli olabilir. Üstelik bu kurslara katılarak sizin gibi hamile olan diğer kadınlarla daha yakın bir iletişim içinde de olabilirsiniz. Önemli olan kurs eğitmeninin uzmanlığı ve kurs içeriğinin sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığıdır.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)